چهارشنبه 29 دى 1395  |  English  |   |   | 
 گروه جغرافیای طبیعی
 اطلاعات مرتبط

معرفی گروه جغرافیای طبیعی

تاریخچه:
تبریز تنها شهری از ایران است که در عصر حاضربعد از تهران بلافاصله به فراگرفتن علوم و فنون جدید پرداخته است. در سالهای بعد از جنگ جهانی، اهالی تبریز به کرار از دولت مرکزی خواستار ایجاد دانشگاهی در این شهر شدند تا این که در زمان وزارت دکتر عیسی صدیقی با پاسخ مساعد به تلگراف های متعدد تبریزی ها در مهر ماه 1325 به دو نفر از استادان مبرز دانشگاه تهران یعنی دکتر خان بابا بیانی و شادروان دکترحبیبی ماموریت داده شد که نسبت به ایجاد دانشکده های ادبیات و پزشکی در تبریز اقدام کنند و دکتر خان بابا بیانی، رشته توامان تاریخ و جغرافیا را در سال 1327 در دانشکده ادبیات تبریز دایر نمود. در سال اول تاسیس، دکتر بیانی، دکتر جرجانی و دکتر مفخم پایان تدریس دروس را عهده دار شدند، سپس دکتر جهانگیر بامداد صوفی در سال 1334  و دکتر کاظم ودیعی در سال 1335 به استخدام دانشگاه تبریز در آمدند و مشترکاً، چندین سال بخش جغرافیای دانشگاه تبریز را اداره کردند.
در سال 1343 دکتر یداله فرید اولین لیسانسیه جغرافیا از دانشگاه تبریز که مراحل تکمیلی را در پاریس گذرانده و به اخذ درجه دکترا نائل آمده بود به خدمت دانشگاه تبریز در آمد و بعد از ایشان دکتر محمود محمودپور (در سال 1344) دکتر حسین آسایش (1344) دکتر حسین شکویی (1346) دکتر حبیب اله زاهدی (1346) دکتر مقصود خیام (1349)  دکتر عبدالحمید رجائی (1351) دکتر حسن قائمی منتظری (1353) و دکتر فیروز جمالی (1354) به خدمت دانشگاه تبریز درآمدند. (اقتباس با اختصار از کتاب جغرافیای ایران از دارالفنون تا انقلاب اسلامی تالیف دکتر محمد حسن گنجی).
 در سال 1363 یعنی یک سال بعد از بازگشایی دانشگاه ها، گرایش جغرافیای طبیعی موفق به ایجاد دوره کارشناسی ارشد در شاخه ژئومورفولوژی با ظرفیت 2 نفر گردید. در سال 1368 گرایش های جغرافیای طبیعی و برنامه ریزی شهری از هم جدا و بصورت دو گروه مستقل یعنی گروه جغرافیای طبیعی به مدیریت آقای دکتر رجائی اصل و گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری به مدیریت آقای دکتر حسین زاده دلیر درآمد. بعد از تشکیل گروه جدید جغرافیای طبیعی اولین دوره دکترا در سال 1369 در گرایش ژئومورفولوژی ایجاد گردید . سپس  همانند دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد، گرایش دکترای اقلیم شناسی نیز بدان اضافه گردید.
در سال 1380 با توجه به روند تکاملی و تخصصی گردیدن شاخه های علمی، گروه جغرافیای طبیعی با همت یکی از اعضای خود به نام آقای دکتر علی اکبر رسولی موفق  گردید از وزارت علوم و تحقیقات و فنآوری مجوز تاسیس گروه GIS و سنجش از دور را در مقطع کارشناسی ارشد اخذ نماید و در سال 1381 نیز اقدام به پذیرش دانشجو در این رشته (با ظرفیت 5 نفر) بنماید.
 از اساتیدی که در ارتقاء کیفی  دروس نقش موثر و بسزایی داشته و توانست با منش و اخلاق خاص خود مکارم اخلاق را به آفاق برد ، ولی نتوانست " از دیوان قضا خط امانی " بدست آورد، شادروان آقای دکتر حسن علیزاده ربیعی بود که در پرورش افکار نو و دانشجویان منظبط و ساعی سعی فراوان بعمل آورده و دروس " سنجش از دور"  در دانشگاه تبریز را بنیانگذاری نمود. جا دارد که از آن فقید سعید یادی نموده و شادی روحش را از خداوند متعال مسئلت نمائیم.
علاوه می نماید که در ادامه گسترش مرکز GIS و سنجش از دور دانشکده در چند سال گذشته فعالیت هایی انجام یافته است که گزارش مربوطه در پیوست معرفی گروه جغرافیای طبیعی آمده است.

  اهداف:
رشته جغرافیای طبیعی از بدو تاسیس با هدف آشنایی دانشجویان با عوامل تاثیر گذار در روند تکاملی ساختار و حفاظت از مواهب طبیعی و ارتقاء سطح فرهنگی و علمی دانشجویانی که کارگزاران و مسئولان اجرائی آتی کشور می باشند تشکیل گردید. در همین راستا و برای جذب بیشتر فارغ التحصیلان رشته جغرافیا، عنوان مقطع کارشناسی جغرافیای طبیعی در مقطع کارشناسی ارشد بر مبنای دروس ارائه شده به اقلیم شناسی در برنامه ریزی محیطی تغییر یافت و در ادامه فعالیت های گروه های جغرافیایی ایران در یکهزار و پانصد و هفتاد و پنجمین جلسه مورخ 17/8/78 شورای امور اداری و استخدامی کشور در مورد پیشنهاد انجمن جغرافیای ایران راجع به افزودن رشته تحصیلی جغرافیای طبیعی به شرایط احراز رشته های شغلی (فنی و مهندسی)، مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر رشته جغرافیای طبیعی را به شرایط احراز رشته های شغلی کارشناسی (فنی و مهندسی)، هیدرولوژی و هیدروژئولوژی اضافه نمود تا بدین وسیله انگیزه دانشجویان در تحصیل رشته جغرافیای طبیعی افزایش یابد.

اعضای هیات علمی گروه جغرافیای طبیعی

مرتبه علمی

استاد

دانشیار

استادیار

مربی

مربی آموزشیار

نام ونام خانوادگی

دکتر سعید جهانبخش اصل

استاد

-

-

-

-

دکتر علی اکبر رسولی

-

استاد

-

-

دکتر مجید رضائی بنفشه

-

-

استادیار

-

-

دکتر بهروز ساری صراف

-

استاد

-

-

دکتر شهرام روستایی

-

دانشیار

-

-

دکتر محمدحسین رضایی مقدم

-

استاد

-

-

-

دکتر معصومه رجبی

-

دانشیار

-

-

-

دکتر علی محمدخورشید دوست

-

دانشیار

-

-

دکتر اسداله حجازی

-

-

استادیار

-

-

دکتر داود مختاری

-

دانشیار

-

-

-

دکتر محمد رضا نیکجو

-

-

استادیار

-

-

مهندس خلیل ولی زاده کامران

-

-

-

مربی(دانشجوی دکتری)

-

 

 

تاریخ درج : يکشنبه 11 ارديبهشت 1390
تعداد بازديد از اين صفحه : 20934
آخرين تاريخ بازديد :29 دى 1395  14:40
لينک هاي مرتبط با اين بخش
 معرفی
 برنامه هفتگی
 کارشناسی
 کارشناسی ارشد
 دکتری
 عناوین پایان نامه ها
 امکانات گروه
 لیست اعضای هیئت علمی
 
 
 
ارتباط با مسئولین دانشکده    |    نقشه سایت    |    صفحه اصلي سایت
انتخاب وب سایت مورد نظر :